Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Wylewanie nieczystości szkodzi zdrowiu i środowisku. Jest też karalne!

Ilustracja do informacji: Wylewanie nieczystości szkodzi zdrowiu i środowisku. Jest też karalne!
Wylewanie nieczystości ciekłych, pochodzących z terenu nieruchomości, jest nielegalne! Zabronione jest odprowadzanie ich do kanalizacji deszczowej, urządzeń melioracyjnych – w tym rowów, bądź wylewanie na polach, czy drogach. Proceder ten stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny nawet do 5 000 zł. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców gminy, zamieszkujący Łąki Bratiańskie. Za niestosowanie się do przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tj. opróżnianie szamba na drogę gruntową poza jego posesję, poniósł konsekwencje finansowe.
 
 
 
Ustawa wyraźnie nakazuje:
-  przyłączyć nieruchomość do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażyć ją w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych;
- gromadzić nieczystości ciekłe w zbiornikach bezodpływowych oraz pozbywać się ich zgodnie z przepisami. Właściciele są zobowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
 
A to nie wszystkie obowiązki objęte ustawą. Jeżeli ich nie znasz lub umknęły Twojej pamięci, zapoznaj się z treścią ustawy.
 
 
 
 
Powyższy przykład niech będzie przestrogą dla pozostałych mieszkańców, wobec których, w podobnych przypadkach, również stosowane będą kary pieniężne.
 
Informujemy, że policja ma obowiązek zareagować, a gmina ma za zadanie wyegzekwować konieczność podpisania umowy na wywóz nieczystości przez właściciela posesji oraz kontrolować te dokumenty.
 
 
Pracownicy Urzędu Gminy zapowiadają, że w związku z cały czas aktywnym problemem oraz licznymi skargami odnośnie nielegalnych zrzutów ścieków, przeprowadzane będą kontrole nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe na nieczystości płynne (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. W pierwszej kolejności sprawdzane będą umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości. Ponadto, w razie konieczności, badana będzie szczelność zbiorników, w celu określenia ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych, ściekami pochodzącymi z tych zbiorników.
 
 
 
 
 
Z ekologicznego punktu widzenia.
Odprowadzając ścieki do ziemi przyczyniasz się do zanieczyszczenia środowiska – gleby i wód podziemnych. A gdy wylewasz szambo na swoja działkę, narażasz siebie i najbliższych na kontakt z niebezpiecznymi bakteriami.  
 
Tego typu ścieki to nie nawóz, który można wylać na pole lub do lasu, z korzyścią dla tego terenu. Ścieki to przede wszystkim siedlisko wirusów i bakterii bardzo niebezpiecznych dla życia, np. bakteria E. Coli i Salmonella. To także cała masa rożnych detergentów, które mogą zawierać trujące związki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te dostają się do gleb i wód gruntowych, powodując ich skażenie. Konsekwencje mikrobiologicznego zanieczyszczenia wód mogą być poważne, gdyż bakterie chorobotwórcze przenoszone w wodzie do picia, mogą powodować choroby przewodu pokarmowego lub choroby zakaźne.
 
Dodatkowo, każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie przeszkadza nam wygląd zanieczyszczonych ściekami rowów w pobliżu naszych domów oraz odrzucający zapach, który unosi się w powietrzu i ciągnie się czasem przez całą okolicę.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 10.02.2017
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także