Czerwiec 2017 roku przyniósł ze sobą kolejne już w bieżącym roku zmiany w przepisach dotyczących wycinki drzew.
Drzewa wciąż będzie można wycinać, ale osoby fizyczne będą musiały zgłosić zamiar wycięcia drzew do gminy, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają:
- w przypadku topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych 80 cm,
- w przypadku kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych 65 cm oraz
- w przypadku pozostałych drzew 50 cm.
Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów.
Gmina przyjmująca zgłoszenie w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia przeprowadzi oględziny zadrzewień. Z oględzin zostanie sporządzany protokół. Jeżeli organ w terminie 14 dni od dnia oględzin nie wyda decyzji sprzeciwiającej się wycince, to drzewa można usunąć. Usunięcia należy dokonać w terminie sześciu miesięcy od dnia sporządzenia protokołu. W przypadku nieusunięcia drzew w powyższym terminie konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew.
Jeżeli przed upływem 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, która będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, gmina nałoży na właściciela nieruchomości obowiązek wniesienia opłaty za usunięcie drzewa.
Usunięcie drzew bez stosownego zgłoszenia lub przed dokonaniem oględzin przez organ, a także w przypadku sprzeciwu organu skutkować będzie naliczeniem administracyjnej kary pieniężnej.
Wszystkie inne podmioty, a także osoby fizyczne usuwające drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, mają obowiązek uzyskania zezwolenia w przypadku drzew, których obwody pni mierzone na wysokości 5 cm od gruntu przekraczają: 80cm w przypadku topól, wierzb, klonów jesionolistnych i srebrzystych, 65cm w przypadku kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych, 50 cm w przypadku pozostałych drzew.
Nie zawsze i nie każde drzewo
Brak konieczności uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu nie wyklucza innych ograniczeń w tym zakresie.
Nie można usuwać drzewa lub krzewu, jeżeli jest zadrzewieniem śródpolnym, nadwodnym lub przydrożnym znajdującym się na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień.
Należy nadmienić, że znaczną część naszej Gminy zajmują obszary podlegające ochronie tj. Natura 2000, na których usuwanie drzew podlega ograniczeniom, z uwagi na pełnione przez nie funkcje. Przed wycinką roślin należy więc rozważyć możliwy negatywny jej wpływ na te tereny.
Zmienione przepisy ustawy o ochronie przyrody nie zwalniają również z obowiązku uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na usuwanie drzew i krzewów w obrębie historycznej zieleni zabytkowej, znajdującej się na nieruchomościach wpisanych do rejestru zabytków.
W sytuacji gdy drzewa lub krzewy nie podlegają obowiązkowi uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, na podstawie ustawy o ochronie przyrody, zastosowanie mają przepisy ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r., poz. 1446, z późn. zm.). Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 11 tej ustawy wszelkie działania, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, w tym w zakresie usuwania drzew i krzewów.
Ze szczególną troską o ptactwo
Mając na uwadze gatunki zwierząt objętych ochroną, w rozporządzeniach zostały wprowadzone zakazy, których naruszenie stanowi wykroczenie - art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody. Dlatego wszelkie czynności, związane z usuwaniem drzew i krzewów powinny odbywać się poza okresem lęgowym, tj. od 16 października do końca lutego. Jeżeli zajdzie taka konieczność w okresie ochronnym, przed przystąpieniem do prac należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość występowania w obrębie i bliskim sąsiedztwie usuwanych roślin, gatunków chronionych ptaków, odbywających lęgi. Usuwanie drzew i krzewów poza okresem lęgowym ma na celu zminimalizowanie wpływu przeprowadzanych zabiegów na biologię zwierząt i ich siedliska.