Gmina Nowe Miasto Lubawskie Logo: Gmina Nowe Miasto Lubawskie Natura Możliwości Ludzie

Wspomnienie I Szkolnego Festiwalu Nauki w Radomnie

Ilustracja do informacji: Wspomnienie I Szkolnego Festiwalu Nauki w Radomnie
Czy można nauczać bardziej efektywnie? Uczyć tak, by uczniowie byli bardziej zainteresowani, zmotywowani do nauki, mieli lepsze wyniki na egzaminach i w konkursach przedmiotowych? Przekazywać wiedzę w taki sposób, aby młodzież biegła do szkoły zaciekawiona, chcąc sprawdzić co się danego dnia wydarzy?
 
 
Na te i inne pytania odpowiadają nauczyciele Szkoły Podstawowej w Radomnie, którzy pod kierunkiem dyrektora placówki Barbary Śmiech od kilku miesięcy realizowali projekt pn.: Jak zmotywować uczniów do nauki? Ukoronowaniem tych działań był I Szkolny Festiwal Nauki, zorganizowany w dniach 21 – 25 maja, o czym już wcześniej wspominaliśmy w oddzielnym artykule.
 
 
 
 
O przebiegu
W ciągu tego wyjątkowego tygodnia dużo się działo w Radomnie. Starsi uczniowie z klas IV – VII zmagali się z niełatwymi zadaniami konkursowymi z: matematyki, fizyki i chemii. Konkursy: recytatorski i historyczny dotyczyły tegorocznych obchodów stulecia Niepodległości, a wiedzy historycznej dostarczała też wystawa pn. „100 lat Niepodległości”.
 
Młodsi uczniowie (z zerówki, I i III klasy) uczestniczyli w grach dydaktycznych - ortograficznych,  matematycznych i językowych. Przygotowano m.in. : gry planszowe, krzyżówki, puzzle.
 
Wiele entuzjazmu towarzyszyło uczniom klas IV – VII podczas zajęć warsztatowych, przebiegających pod hasłem: „Małe Ojczyzny: Atrakcje turystyczne naszego regionu” (tematyka: Radomno, Nowe Miasto Lubawskie - zabytki, Nowe Miasto Lubawskie - okolice, Iława - zabytki, Iława - okolice, Ostróda i Grunwald, Kanał Elbląski). Uczestnicy pracowali w  grupach  z: mapami, przewodnikami, materiałami z Informacji Turystycznej  oraz przygotowywali plakaty.
 
Młodsze dzieci na zajęciach warsztatowych badały różne materiały i ich własności: fizyczne, elektrostatyczne i magnetyczne. Zabawy było co niemiara - zwłaszcza z piaskiem kinetycznym i mąką ziemniaczaną. W drugiej części spotkania odbyły się pokazy zjawisk fizycznych.
 
Codziennie w szkole oglądany był krótki film naukowy. Było też przedstawienie pn.: „Chemia dla nas”.
 
 
 
„Ptaki naszych lasów”
Od grudnia uczniowie klas VI i VII pracowali wraz z wychowawcami  nad projektem pn.: „Ptaki naszych lasów”. Uczyli się współpracy i planowania zadań, poszukiwali wiedzy o ptakach oraz ich znaczeniu w życiu człowieka. Efektem tego przedsięwzięcia są: albumy ze zdjęciami i opisami ptaków, wystawa fotograficzna oraz prac plastycznych dzieci z klas I – III, przedstawienie pt.: „Sąd ornitologiczny” oraz  „dróżka ornitologiczna” przy szkole, jako zaczątek ścieżki edukacyjnej w Radomnie. Powstało też kilka bardzo dobrych opowiadań uczniowskich pt. „Nauka”. Szkoła wyda je w postaci broszury.
 
 
 
 
Podsumowująca Gala
Podczas uroczystej Gali podsumowującej Festiwal, zaproszeni  uczniowie z innych szkół podstawowych nowomiejskiej gminy zmierzyli się z pytaniami Quizu Wiedzy. Miejsce  I zajęła  szkoła z Jamielnika, II z Radomna, a III  z Bratiana.
 
Wszystkie szkoły dokonały wyboru najważniejszych wynalazków lub odkryć ostatniego stulecia i przedstawiły to na wystawie plakatów. Najważniejszym akcentem tego dnia był pokaz i wykład - a właściwie cały spektakl pt. „Spotkanie z jutrem”, przygotowany przez Wiktora Niedzickiego, wybitnego popularyzatora nauki.
 
           
W tygodniu festiwalowym odbyło się też szkolenie dla nauczycieli przyrody. Gość Festiwalu, wykładowca z SGGW,  dr Magdalena Muchorowska pokazała jak przygotować bardzo tanie (bo do 2 zł) eksperymenty dla uczniów.
 
          

Źródło, foto: SP Radomno

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Data utworzenia: 25.06.2018
  • Autor:Agata Nowicka

Zobacz także