Współczesny człowiek żyje dziś w pędzie, nie mając „na nic czasu”. Jest jednak coś, na co powinien bezapelacyjnie znaleźć chwilę. To oczywiście pielęgnowanie własnego zdrowia, które jest podstawą życia. Nie zrealizujesz swoich planów, tych osobistych i zawodowych, gdy nie będzie Ci wzorowo służyło. A choroby cywilizacyjne czyhają na każdego – bądź zatem czujny i zadbaj o siebie!
To myśli przewodnie konferencji, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi Jamielnik, która odbyła się w poprzednim tygodniu w miejscowej bibliotece. Prowadziły ją Ewa Pielak i Krystyna Obrębska z Państwowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim, na prośbę Barbary Grzywacz - prezesa stowarzyszenia.
Podczas spotkania, uwaga licznie zgromadzonych Jamielniczan zwrócona była szczególnie na znaczenie profilaktyki chorób cywilizacyjnych. W swoim wystąpieniu panie opowiedziały o współczesnych problemach zdrowotnych społeczeństwa państw wysoko rozwiniętych i krajów szybko się rozwijających, do grona których zaliczana jest Polska. Mowa o cukrzycy, nadwadze, otyłości, chorobach układu krążenia, nowotworach. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tych schorzeń są m. in. siedzący tryb życia, całkowity brak aktywności fizycznej lub ograniczenie ćwiczeń do minimum, stosowanie diety bogatej w produkty wysokotłuszczowe i zawierającej zbyt dużą ilość cukrów, a także stres. Istotnym zagadnieniem, dotyczącym chorób cywilizacyjnych, jest także kwestia edukacji społeczeństwa w zakresie unikania czynników ryzyka – nawoływanie do wykonywania systematycznych badań i odpowiednio szybkiego reagowania na pojawienie się niepokojących objawów choroby.
Aby wyjść naprzeciw zagrożeniom, jamielnickie stowarzyszenie od lat propaguje w swojej działalności zdrowy styl życia. W tym roku również realizowało dwa projekty mające na celu zmobilizować mieszkańców wsi i okolic do aktywności fizycznej. Były zajęcia z aerobiku dla młodszej grupy pań oraz zajęcia muzyczno - ruchowe dla seniorów, wyjazdy na basen, spacery z nordic walking i wycieczki rowerowe po okolicy. Miało miejsce też cyklicznie organizowane spotkanie w pasiece u Państwa Heleny i Stanisława Wasilów w przysiółku Studa, gdzie zaproszeni pszczelarze kolejny raz mówili o dobrodziejstwie pszczelego miodu.
„Aktywność fizyczna – Prosty lek” - to tytuł realizowanego zadania. Warto go zapamiętać, a przede wszystkim stosować.
Źródło: Barbara Grzywacz